Pátek, 29 března, 2024

Také nevaříte každý den? Pak ale pozor na chyby, které ničí hodnotu jídla

Jak správně vařit a pak skladovat již uvařené jídlo více dní?

Více času doma znamená i častější přípravu domácí stravy. A samozřejmě zaujmou zejména chutná jídla plné živin. Stačí však malá chyba a hodnota pokrmu, který jste s nadšením připravovali výrazně klesne. Jakými chybami ničíme zdravé jídlo nejčastěji?

Připravíte příliš mnoho jídla najednou
Představa, že máte navařené na týden dopředu je lákavá, ale bohužel klamavá. Syrové připravená jídla, jako jsou hotové saláty bychom neměli skladovat v ledničce více než 24 hodin, klesá jejich výživová hodnota a mění texturu. Vařená jídla se doporučuje v chladničce uchovávat tři čtyři dny maximálně.

Jak tedy plánovat vaření? Pokud si chcete udělat plán vaření na celý týden dopředu, vyčleňte si na přípravu jídla alespoň dva tři dny. Samozřejmě, rovnoměrně rozložené během týdne. V neděli si můžete připravit jídlo na pondělí a úterý, ve středu na čtvrtek a pátek, v pátek večer na sobotu a neděli.

Nebo jak vám to vyhovuje nejvíce, podle vašich povinností a volného času. Jídlo, o kterém víte, že ho nespotřebujete do dvou dnů, uskladněte raději mrazem. Čerstvé saláty vždy připravujte tak, abyste je spotřebovali v ten samý den.

Jídlo neskladujete správně
Bez ohledu na to, v jaké nádobě jídlo skladujeme, nejdůležitější je, aby bylo čerstvé a chutné, když ho vyberete. Zásadní je hotové jídlo co nejdříve zchladit. Také se ho vyplatí rozdělit na jednotlivé porce, a tak uskladnit v lednici nebo mrazáku.

Další základní pravidlo: suché a mokré jídla balte zvlášť. Jinak se tyto složky navzájem přemoci a výsledek vás nepotěší. Zálivky a omáčky skladujte v samostatných nádobách, ideálně skelných, protože plastové někdy negativně ovlivní jejich chuť.

Nepoužíváme dostatečně čisté nádoby
Při vaření, servírování, ale i skladování je nesmírně důležitá čistota nádob, které používáme. Jistěže, nemusí být snadné všimnout si a odstranit zbytky jídla – zaschlé kousky zapékaného jídla, sýra a podobně. Dokonce některé neodstraní ani myčka.

Proto je třeba najít ztvrdlé zbytky jídla na talířích a miskách a až potom nádoby vložit do myčky. Myjte jejich při nejvyšší teplotě. Dobrým pomocníkem je silný odmašťovací přípravek na nádobí. Případně vyzkoušejte jedlou sodu s octem.

V lednici máte nastavenou vysokou teplotu
Pokud chceme zabránit šíření bakterií, v lednici by neměla být teplota vyšší než 4,5 stupně Celsia. Pro optimální svěžest potravin klidně zvolte ještě nižší teplotu a nastavte chladničku na 2 až 3,5 stupně. Díky této teplotě udržíte v kondici širokou škálu jídel.

Neoznačili jste nádoby s jídlem a jídlo se poškodí
Zapomněli jste označit nádoby s odloženým jídlem názvem a datem přípravy? Je načase vytřídit vše, co již podléhá zkáze. Zjistíte to jednoduše, když se začne jídlo kazit, obvykle mění svou vůni, texturu nebo vzhled.

Pokud je najednou slizké, vidíte kašovité místa či dokonce plísňové skvrny nebo ztratila se pověstná vůně tohoto jídla, nic nelitujte a jídlo okamžitě zlikvidujte. Nezapomeňte dobře umýt nádobu, ve které bylo uloženo.

Dobrým tipem je vyčlenit si v chladničce jednu polici na potraviny, jejichž datum spotřeby se blíží a které je třeba co nejrychleji sníst. Z této police si vybírejte nejdříve.

Samozřejmě, ideální je, pokud máte možnost každý den si připravit čerstvé jídlo. Pro přípravu chutných receptů netřeba vždy mnoho času ani ingrediencí a výsledek je vždy lepší než jídlo z chladničky. Bez ohledu na to, zda ho tam máte jeden nebo čtyři dny.


Tip: Máte zrovna prázdnou lednici a patříte mezi milovnice pravé italské kuchyně? Využijte možnosti rozvozu pizzy Brno, případně rozvozu těstovin v Olomouci. Vše připravené rozeným Italem z čerstvých a především poctivých surovin. Dopřejte si to, co jinak dostanete jen na přímořské dovolené. 

Další články autora

PR článek
zpravyzpravy