Máte syndrom vyhoření spojený zejména s prací lékařů, vrcholových manažerů, učitelů a lékařů? Burn-out syndrom může postihnout také matky na mateřské dovolené. Jak totiž dobře víte, mateřská dovolená není pojmenování, které by čas strávený s dítětem vystihovalo.
Příznaky syndromu vyhoření
Jako zaměstnanec máte nárok na dovolenou, jako rodič si ale žádné volno zpravidla nevybíráte. A když už ano, děti vezmete s sebou. Pokud ovšem s dítětem trávíte každý den a nemáte ani jeden den volna, může vás postihnout syndrom vyhoření, pro který se v souvislosti s rodičovskou dovolenou používá termín Rodičovské vyhoření. Objeví-li se také u vás, neváhejte zavítat do ordinace psychiatrie Brno.
Proč se rodičovské vyhoření objevuje?
Rodičovské vyhoření pojmenovaly belgické psycholožky Isabelle Roskam a Moïra Mikolajczak. Jedná se o stav vyčerpání, který je provázán s pochybami a pocitem nejistoty.
Dalšími příznaky jsou:
- podrážděnost
- vyčerpání
- sebekritičnost
- pocity osamění
- potíže se spánkem
- snížená chuť k jídlu
Důvodem výskytu syndromu vyhoření u matek na mateřské je nedostatek času na ukojení vlastních potřeb. Dítě a jeho potřeby jsou pro maminky na prvním místě, ale pak bohužel začínají zapomínat samy na sebe.

Věnujte se samy sobě
Aby byly matky opět šťastné a spokojené a neprobouzely se každé ráno bez energie, radosti a chuti k jídlu, je nutné požádat o pomoc své blízké. Zařídit si hlídání, požádat o pomoc partnera a sobecky si najít čas samy na sebe. Jen když bude maminka v psychické pohodě, může být v psychické pohodě také její dítě. Potomek totiž dobře pozná, v jakém rozpoložení je jeho matka a může na to reagovat pláčem a dalšími projevy, které naznačují, že není šťastné.
Syndrom vyhoření není pouze záležitostí lidí zaměstnaných na vysokých postech. Stejně tak může postihnout matku na mateřské, která se odřízla od okolí a veškerý svůj čas věnujte pouze péči o dítě.